Konuşmacılar

PROF. DR. ARNOUD ARNTZ
Amsterdam Üniversitesi, Hollanda
Klinik Psikoloji Bölümü
Arnoud Arntz, Hollanda Amsterdam Üniversitesi'nde klinik psikoloji profesörüdür. Araştırmaları özellikle Travma Sonrası Stres Bozukluğu ve kişilik bozukluklarının tedavisi ve psikopatolojisi üzerine yoğunlaşmıştır. Özellikle kompleks psikopatolojilerde değişime yol açabilecek güçlü yöntemler sunan değişim süreçleri ve teknikleriyle, özellikle de imajinal yeniden yazma gibi yaşantısal tekniklerle ilgilenmektedir.

Amsterdam'da daha çok travmatik yaşantıları ve kişilik bozukluğu bulunan hastalarla psikoterapist olarak çalışmaktadır. Dr. Arntz, aynı zamanda ilgili alanın önde gelen süreli yayınlarından olan Davranış Terapisi ve Deneysel Psikiyatri Dergisi'nin de editörüdür. 'Borderline Kişilik Bozukluğu için Şema Terapisi' ve 'Uygulamada Şema Terapisi' gibi ses getiren kitapların da yazarıdır.
• Çalışma grubu (tam gün): Imagery Rescripting (İmajları Yeniden Yazma)
 
 
PROF. DR. JUDITH S. BECK
Judith S. Beck, PhD, Beck Enstitüsü başkanıdır. Bilişsel Davranışçı Terapide mükemmelleşme yoluyla dünyadaki yaşamları iyileştirme vizyonu ve liderliğini yürütmektedir. Ayrıca Pennsylvania Üniversitesi Psikiyatri Bölümü'nde klinik psikoloji profesörüdür, psikiyatri asistan doktorlarına ders vermektedir. Doktora derecesini 1982 yılında Pennsylvania Üniversitesi’nden almıştır.

Beck, yönetim, süpervizyon, eğitim, klinik çalışma, program geliştirme, araştırma, yazım ve kurs geliştirme üzerine çalışmaktadır. Çeşitli Ulusal Ruh Sağlığı Enstitüsü (NIMH) çalışmalarında danışmanlık yapmış, çocuk ve ergenler için yaygın olarak kullanılan değerlendirme ölçekleri geliştirmiş ve bilişsel terapi uygulamaları hakkında ulusal ve uluslararası yüzlerce sunum yapmıştır. Ayrıca Bilişsel Terapi Akademisi'nin (ACT) seçkin bir kurucu üyesi ve eski başkanıdır.

Beck, terapistler için online BDT kursları oluşturmaya devam etmekte, dünyadaki tüm klinisyenlere BDT’nin Temelleri, Depresyon, Anksiyete ve Kişilik bozuklukları için BDT eğitimleri sunmaktadır. Bugüne kadar 112 ülkede kurs vermiştir. Halen çeşitli kurslar üzerinde çalışmaktadır.

Beck, bilişsel terapinin farklı yönleri hakkında 100'den fazla makale ve kitap bölümü yazmıştır. 20 dile çevrilmiş Bilişsel Davranış Terapi:Temelleri ve Ötesi ve Beck Diyet Çözümü kitaplarının yazarıdır.
• Konferans: Bilişsel Davranışçı Terapide Terapötik İlişki
 
 
DR. CHRISTINE A. PADESKY
Christine A. Padesky, Ph.D. alanında lider bir bilişsel terapi geliştiricisidir. Dr. Padesky, Kaliforniya'da bulunan Bilişsel Terapi Merkezi'nin kurucu ortağı ve Güçlü Yönler Tabanlı BDT'nin ortak geliştiricisidir. Dr. Padesky, Bilişsel Terapi Akademisi'nin (ACT) seçkin kurucu üyesi ve Uluslararası Bilişsel Psikoterapiler Derneği'nin eski başkanıdır.

Dünya çapında, terapistlere konsültasyon ve eğitim vermekte (www.padesky.com), DVD ve CD halinde terapist eğitim materyalleri sunmaktadır (www.store.padesky.com). Ayrıca YouTube kanalında Klinisyenler için Klinik İpuçları vermektedir (YouTube.com/ChristinePadesky). Dr. Padesky, şefkati ve sıcakkanlılığı ile takdir edilen, bilgi seviyesi ile dünyanın önde gelen BDT uygulayıcısı ve geliştiricilerinden biri kabul edilmektedir. Amerika, Avrupa ve Asya'da 50.000'den fazla profesyonele 500’de fazla eğitim vermiş olup bilişsel terapinin kurucusu Aaron T. Beck ile birlikte 25 eğitim sunmuştur.

Yedi kitap ve onlarca makale ve kitap bölümü yazarı olan Dr. Padesky, 23 dilde satılan 1.200.000'den fazla kopyaya sahip en çok satan kendi kendine yardım kitabı olan ‘Evinizdeki Terapist’ kitabının ortak yazarıdır.
• Söyleşi: Bilişsel Davranışçı Terapi Üzerine Söyleşi
PROF. DR. ROBERT D. FRIEDBERG
Robert D. Friedberg, PhD, Palo Alto Üniversitesi'nde Profesör ve Çocuk Önem Alanı Başkanıdır. Daha önce, Penn State Health Milton S. Hershey Tıp Merkezi'nde Çocuklar ve Ergenler için BDT Kliniğini ve Psikoloji Doktora Sonrası Burs Programını yönetmiştir. Kariyerini çocuk ve ergenlerin bilişsel davranışçı terapiler sunarak geçirmiştir. Dr. Friedman, Beck Bilişsel Davranış Terapisi Enstitüsü'nde Araştırmacı olarak görev yapmış ve hem Amerikan Psikoloji Derneği (Klinik Çocuk ve Ergen Psikolojisi Derneği) hem de Davranışsal ve Bilişsel Terapiler Derneği Üyesidir. Çocuk ve Ergenlerde Bilişsel Terapi Uygulamaları, CBT Express: Effective 15-Minute Techniques for Treating Children and Adolescents, and Cognitive Therapy Techniques for Children and Adolescents: Tools for Enhancing Practice kitaplarının yazarıdır.
• Panel: Tıbbi Sorunlar Yaşayan Çocuk ve Gençler için BDT
 
 

PROF. DR. DAVID VEALE
Güney Londra ve Maudsley NHS Vakfı
King's College London, Psikiyatri Bölümü, Birleşik Krallık

David Veale, Güney Londra ve Maudsley NHS Vakfı’nda Bilişsel Davranış Terapisi üzerine danışman psikiyatristtir ve Psikiyatri, Psikoloji ve Sinirbilim Enstitüsü'nde konuk profesördür. Obsesif kompulsif bozukluk, beden dismorfik bozukluğu, kusma fobisi (emetofobi) ve sağlık kaygısı alanlarında uzmanlaşmıştır. Ayrıca uyandırma, ışık tedavisi ve beslenme psikiyatrisi gibi yaklaşımların kullanılmasıyla depresyonun hızlı biçimde tedavi edilebilmesi üzerine çalışmaktadır.

Davranış Terapisi ve Deneysel Psikiyatri Dergisi ve Obsesif Kompulsif ve İlişkili Bozukluklar Dergisi'nin editörüdür. Dr. Veale aynı zamanda 'Obsesif Kompulsif Bozukluğun Üstesinden Gelmek', 'Beden İmajı Sorunlarını ve Beden Dismorfik Bozukluğunu Aşmak' ve 'Sağlık Anksiyetesini Aşmak' isimli alanında ses getiren kitapların da yazarıdır.
• Çalışma grubu (yarım gün): Kirlilik/Bulaş Tipi OKB’de BDT
 
 
PROF. DR. CATHY CRESWELL
Oxford Üniversitesi, İngiltere
Gelişimsel Klinik Psikoloji
Cathy Creswell, Oxford Üniversitesi'nde gelişimsel klinik psikoloji profesörü ve fahri danışman klinik psikolog'dur. Çocuklarda ve gençlerde anksiyete bozukluklarının gelişimi ve tedavisine özgü klinik ilgi ve çalışmaları bulunan Creswell’in araştırmaları yaygın olarak gözlenen bu bozukluğa sahip çocuklara erişim ve tedavi sonuçlarının iyileştirilmesine odaklanmaktadır.

On yıl içerisinde Klinik Psikoloji’ye yaptığı üstün katkılarından dolayı İngiliz Psikoloji Topluluğu May Davidson ödülünü alan Creswell, halihazırda NIHR (National Institute for Health Research- Ulusal Sağlık Araştırmaları Enstitüsü) üst düzey araştırmacısıdır (2020-2024).

‘Korkmuş ve endişeli çocuğunuza yardım etmek’, 'Çocuğunuzun korku ve endişelerinin üstesinden gelmek', 'Çocuğunuzun çekingenliğini ve sosyal kaygısını aşmak' gibi ünlü kitaplarının yanısıra klinisyenler için uygulama klavuzu nitelinde olan ‘Kaygılı Çocuklarda Ebeveyn Liderliğinde BDT: Ebeveynlerin Çocuklarına Yardım Etmelerine Yardımcı Olmak’ isimli bir kitabı da bulunmaktadır.
• Konferans: Ergenlik Öncesi Dönemde Anksiyete Bozukluklarının Ortaya Çıkması ve idamesi: Etkin Tedavi Yöntemlerine Erişim için Gerekçeler
 
 
DOÇ. DR. GREGORIS SIMOS
Eğitim ve Sosyal Politikalar Departmanı.
Makedonya Üniversitesi, Yunanistan
Yunanistan’da Makedonya Üniversitesi Eğitim ve Sosyal Politika Bölümü’nde çalışmaktadır.
BDT’nin genel uygulamaları ve anksiyete bozuklukları için BDT kılavuzlar geliştirmektir.
‘CBT For Anxiety Disorders: A Practitioner Book’, ‘Cognitive Behaviour Therapy: Volume 2: A Guide for the Practising Clinician’, ve ‘Cognitive Behaviour Therapy: Volume 1: A Guide for the Practising Clinician’ kitaplarının yazarıdır.
• Uzmanla Buluşma: Panik Bozuklukta BDT
 
 
DAVID GILLANDERS, DCLINPSY
University of Edinburgh, İngiltere
School of Health in Social Science
Head of Clinical Psychology
David Gillanders, İngiltere Edinburgh Üniversitesi Klinik ve Sağlık Psikolojisi bölümü yürütücülüğünü yapmaktadır. Temel ilgi ve çalışma alanları; kanser ve diğer kronik tıbbi durumlar yaşayan bireylerde psikolojik süreçler ve Kabul ve Kararlılık Terapisi (ACT) ilişkili uygulamalardır. Gillanders’ın halihazırda elliden fazla bilimsel makalesi, İngiltere’nin önde gelen araştırma fonları tarafından desteklenen araştırmaları bulunmaktadır. ACT yaklaşımını temsil eden Bağlamsal Davranışçı Bilimler Derneği (Association for Contextual Behavioral Science, ABD) tarafından ACT eğitimcileri için önerilen süreci (Peer Reviewed Trainer) tamamlamıştır ve ACT terapistliği, eğitim ve süpervizörlüğünü devam ettirmektedir
• Çalışma grubu (yarım gün): BDT Terapistleri için Kabul ve Kararlılık Terapisi (ACT) 1
 
 
SATWANT SINGH
Psikoterapilere Ulaşımı Arttırma (PTUA) Servisi Waltham Forest , Birleşik Krallık
Satwant Singh, PhD., İngiliz Davranışçı ve Bilişsel Psikoterapiler Birliği (British Association for Behavioural and Cognitive Psychotherapies, BABCP) tarafından akredite edilmiş bir süpervizör ve eğitimcidir. Ulusal ve uluslararası olarak eğitim ve öğretim gerçekleştirmektedir. Satwant 2001 yılında Doğu Londra’da sağlık ocaklarındaki terapistlerle ilk yenilikçi birinci basamak BDT servisini kurmuştur.

Satwant Singh ruh sağlığı ve bilişsel davranışçı terapiler alanında danışman olarak, aynı zamanda Birleşik Krallık’taki Waltham Forest’ta Psikoterapilere Ulaşımı Arttırma (PTUA) servisinin klinik sorumlusudur. Doktor Singh BABCP tarafından fellow olarak ödüllendirilmiş ve “İstifçilik Bozukluğunun Üstesinden Gelmek” isimli kitabın yazarıdır.
• Çalışma grubu (yarım gün): Mindfulness ve Günlük Yaşamda Uygulanması
 
 
DOÇ. DR. POLLY WAITE
Reading Üniversitesi, Birleşik Krallık
Psikoloji ve Klinik Dil Bilimleri Bölümü
Dr. Polly Waite Birleşik Krallık’taki Reading Üniversitesi Psikoloji ve Klinik Dil Bilimleri Bölümü’nde Doç.Dr. olarak çalışmaktadır. Kendisi bir klinik psikologdur ve önde gelen ilgi alanları Bilişsel Davranışçı Terapiler ve sosyal anksiyete bozukluğu, panik bozukluğu, spesifik fobiler, yaygın anksiyete bozukluğu ve ayrılma anksiyetesi bozukluğu da içeren ergen anksiyete bozukluklarıdır.

Polly, gelişim dönemlerinde anksiyete bozukluklarına sebep olan ve onları sürdüren etmenlere ilişkin anlayışımızı geliştirmek ve ergenlerde tedavilerin etkinliğini arttırmak gibi konularla ilgilenmektedir. “Obsesif Kompülsif Bozukluk ( Çocuk, Ergen ve Ailelerle BDT)” ve “Sana Anksiyeteden Bahsedebilir miyim?: Arkadaşlar, aileler ve profesyoneller için bir rehber” onun meşhur kitaplarıdır.
• Çalışma grubu (yarım gün): Çocuk ve Ergenlerde Obsesif Kompulsif Bozukluğun Bilişsel Davranışçı Terapisi